Mrkva Prerezana mrkva nalikuje ljudskom oku. Mrkva je odličan izvor antioksidansa karotenoida, koji pomažu u zaštiti od bolesti krvožilnog sustava, tumora, regulaciji šećera u krvi i poboljšanju vida. Mrkva dobiva svoju karakterističnu i svijetlu narančastu boju iz betakarotena.
Mrkva može poboljšati kvalitetu majčinog mlijeka, izgled kože, kose i noktiju. Kada se uzima svakodnevno može smanjiti kolesterol i krvni tlak, bogata je vlaknima i može pomoći u regulaciji šećera u krvi. Boja mrkve ukazuje da je bogata beta karotenom, nakon čega slijede vitamin K, vitamin C, vitamin E, vitamin B1, B2, B3, B6, folna kiselina, fosfor, kalij, mangan i molibden.
Također obiluje vrijednim antioksidansima – karotenoidima, hidroksinamičnim kiselinama i antocijaninima.
Metabolički prethodnik vitamina A, beta karoten, opravdano je dobio ime po mrkvi (lat. Carota), jer ona sadrži 407 posto njegove dnevne preporučene doze. Beta karoten jača imunitet, štiti od infekcija i raka.
Redovito konzumiranje beta karotena smanjuje rizik od pojave glaukoma i katarakta, pomaže u očuvanju i poboljšanju vida te smanjuje kratkovidnost – posebice kod djece.
Beta karoten je poželjan u prehrani oboljelih od raka (naročito pluća, želuca, jednjaka, tankog crijeva, grlića maternice i same maternice), jer ga oni, prema istraživanjima, imaju za trećinu manje od normalne razine.
Adekvatna dnevna doza beta karotena kod pušača značajno smanjuje izglede za dobivanje raka pluća i emfizema.
Redovito konzumiranje mrkve:
- smanjuje rizik od moždanog udara za 40 posto
- štiti vid
- potiče probavu i rad jetre
- štiti od nekolikih vrsta raka
- čuva zdravlje srca i krvnih žila
- jača imunitet
- pomaže kod proljeva
- poboljšava izgled kože
- čisti organizam
- Svi nutricionisti će biti saglasni s tvrdnjom da je mrkva veoma zdrava. Bogata je vitaminima A, C, K i B8, kao i folatom, kalijumom, željezom, bakrom i manganom. Međutim, većina blagotvornih svojstava mrkve potiče od njenog bogatstva beta karotenom i vlaknima.
- Svježa mrkva se može naći tokom cijele godine, nije skupa, a možete je jesti u sirovom stanju ili kao dodatak jelima.
Paradajz Paradajz je zapravo voće, a ne povrće. Jedna od najpoznatijih prednost likopena koji sadrži je ta da je likopen antioksidant koji pomaže u borbi protiv formacije stanica raka i kod ostalih vrsta zdravstvenih komplikacija i bolesti. Likopen nije prirodno proizveden element u tijelu i ljudsko tijelo zahtijeva unos likopena. Nema voća ili povrća koje ima tako visoke koncentracije likopena kao paradajz. Paradajz je sezonsko povrće od maja do oktobra, ali zahvaljujući plastenicima i staklenicima može da se nađe tokom cele godine.
Njegova crvena boja potiče od likopena koji je karotenoid sa posebnim antioksidansnim svojstvima. Bori se protiv slobodnih radikala štiteći kožu, zbog čega je za vreme sunčanja poželjno jesti što više ovog povrća. Ustanovljeno je i da je delotvoran u prevenciji tumora prostate, zbog čega muškarci naročito treba da ga jedu. Paradajz je bogat i belančevinama, beta- karotenom, biljnim mastima, vitaminima A, B, C, D, K, a od minerala gvožđem, kalijumom, kalcijumom, magnezijumom, natrijumom, fosforom. U zavidnim količinama sadrži i lutein, mineralne soli, kofeinsku, hlorogensku i ferulinsku kiselinu, flavonoide, kao i brojne druge korisne sastojke. U manjim količinama sadrži i retke minerale bakar, mangan, bor i kobalt. Kao niskokalorijska namirnica odlično se uklapa u dijetalni jelovnik za one koji žele da smršaju, a preporučuje se i za jačanje odbrambenog sistema organizma. Zapravo, paradajz sadrži dosta lekovitih materija zahvaljujući kojima i ima antioksidansno i antiseptično dejstvo, dobar je čistač organizma i diuretik. Pokazao je delotvornost i u lečenju čireva, bubuljica, kao i pojedinih kožnih oboljenja.
Ishrana bogata antioksidansima smanjuje učestalost astme, pokazala su istraživanja australijskih naučnika iz Sidneja. Istraživači su se posebno osvrnuli na paradajz i njegov moćan antioksidans likopen. Praktičnu potvrdu dobili su nakon sedmodnevnog eksperimenta sa trideset pacijenata obolelih od astme. Pacijenti su prvo dobijali hranu siromašnu sa antioksidansima, a zatim su konzumirali ekstrakt i druge proizvode od paradajza bogate likopenom. Dobijeni rezultati su pokazali da suplementi sa likopenom imaju izuzetna svojstva i da ih treba uključiti u terapiju astme.
Osim toga, povoljno deluje protiv alergija, anemija, artritisa, astme, bolesti srca i krvnih sudova.
Zato imate mnogo razloga da paradjz uvstite na svoj meni pa čak i ako ga ne volite baš pretjerano.
Grožđe
Grožđe je bogati izvori vitamina A, C, B6 i folne kiseline uz bitne minerale kao što su kalij, kalcij, željezo, fosfor, magnezij i selen. Grožđe sadrži flavonoide koji su vrlo snažni antioksidansi i mogu smanjiti štetu od slobodnih radikala i usporiti starenje. Tamno grožđe ima sposobnost usporavanja gubitka pamćenja kod starijih osoba, tvrde istraživači koji su svoj rad objavili u časopisu British Journal of Nutrition. Dapače, dobra je vijest da ono može i poboljšati pamćenje! Ako vas muče napadaji gihta ili reumatoidnog artritisa, od velike vam pomoći može biti crveno grožđe koje može ublažiti osjećaj boli u tim slučajevima. Crveno grožđe sadrži bioflavonoid poznat kao kvercetin. Ovaj snažni antioksidans djeluje s vitaminom C kako bi stimulirao imunološki sustav za borbu protiv infekcija, raka i upala. Grožđe ima vitamina, minerala, vlakana, proteina i zbog toga igra važnu ulogu u očuvanju zdravlja. Takodjer moze pomoći kod smanjenja oštećenja kože kada su stanice izložene zrakama ultra ljubičastog zračenja.
Orasi Orasi su dobar izvor biljnih proteina. Oni su bogati vlaknima, fitonutrijentima i antioksidansima poput vitamina E i selena. Poznato je da orasi pomažu u razvoju preko 30 neurotransmitera za moždane funkcije. Bogati su omega 3 masnim kiselinama, posebnom vrstom zaštitnih masti koje tijelo ne može proizvesti samo. Dodavanje oraha u prehranu može biti važan korak u poboljšanju kardiovaskularnog zdravlja. Orasi imaju dva puta veći nivo antioksidanata polifenola nego bilo koje drugo koštunjavo voće. Ovo voće je tako bogato antioksidantima da pomaže organizmu da se bori protiv protiv slobodnih radikala koji oštećuju ćelije i uzrokuju mnoge bolesti, pokazalo je istraživanje Univerziteta u Pensilvaniji.
Pripremite zobene pahuljice s orasima i borovnicama!
Grah Grah zapravo sadrži širok spektar zdravih hranjivih tvari. To su kalcij, kalij, vitamin B6, magnezij, folna kiselina i alfa-linolenska kiselina. Ove hranjive tvari zajedno rade na nekoliko ključnih područja što poboljšava sveukupno zdravlje. Grah je također dobar izvor proteina, što je rijetkost kod biljaka. Redovita konzumacija smanjuje rizik od razvijanja dijabetesa, srčanih bolesti, raka i pretilosti. Rizik za bolesti srca, na primjer, može se smanjiti za čak 22%. Grah posjeduje iznimnu energetsku vrijednost te sadrži gotovo sve esencijalne aminokiseline. Pored toga sadrži lecitin te kalij, kalcij, željezo, fosfor, magnezij, cink i natrij. Predstavlja odličan izvor bjelančevina, a za razliku od drugih izvora grah ima malo masti te ne sadrži one zasićene kao ni kolesterol. Od vitamina odličan je izvor folne kiseline, vitamina B6, K, riboflavina (B2) i B3.
Asortiman fitokemikalija pronađen u grahu štiti stanice od raka te usporava rast tumora. Istraživači na “Harvard School of Public Health” su izvijestili da žene koje konzumiraju grah najmanje dva puta tjedno imaju 24 posto manje izgleda da razviju rak dojke, srčane bolesti, dijabetes tipa 2, visoki krvni tlak i rak debelog crijeva.
Celer Celer je odličan izvor vitamina C, vitamina koji pomaže ojačati imunološki sustav. Odličan je izvor vitamina B1, B2 i B6, kalija, folne kiseline, kalcija, magnezija, željeza, fosfora, natrija i esencijalnih amino kiselina. Celer će smanjiti visoki krvni tlak, može pomoći u liječenju artritisa i reumatskih problema. Celer sadrži i supstance koje deluju relaksirajuće na arterije, omogućavajući im da se šire, smanjuju količinu hormona stresa, koji, takođe, utiče na kontrakciju krvnih sudova. Celer smanjuje i koncentraciju lošeg holesterola, a zbog obilja vitamina C pomaže da se smanje simptomi prehlade i poboljša odgovor imunog sistemaSirovi celer je veoma delotvoran sastojak ishrane kod kožnih oboljenja. Preporučuje se i osobama koje imaju kamen u bubregu ili mokraćnoj bešici, zato što je dobar diuretik..
Avokado Avokado je dobar izvor vitamina E, koji nije samo bitan za normalno funkcioniranje tijela, već je također moćan antioksidant koji štiti polinezasićene masne kiseline u stanične membranama od napada slobodnih radikala. Slobodni radikali su povezani s počecima raka i bolestima srca. Avokado sadrži vitamin C (za proizvodnju kolagena potrebnog za rast novih stanica i tkiva), tiamin (pretvara ugljikohidrate u glukozu, gorivo za mozak i živčani sustav) i riboflavin (pomaže tijelu za oslobađanje energije iz proteina, ugljikohidrata i masti). Avokado sadrži sastojke koji štite od raka dojke i prostate zahvaljujući velikom udjelu karotenoida luteina i vitamina E. Avokado će salate ili umake kao što je salsa obogatiti kremastim okusom i teksturom te ujedno znatno povećati sposobnost tijela da apsorbira karotenoide iz povrća (zbog sadržaja masti u avokadu, a karotenoidi se otapaju u mastima). Osim što štiti organizam od raka prostate i bolesti očiju kao što su katarakt i makularna degeneracija, lutein zbog svojih antioksidativnih svojstava štiti oči od štetnog djelovanja slobodnih radikala i filtrira štetne UV-zrake. Avokado je bogat izvor vitamina E koji je, osim što štiti kožu, dobar i za normalno funkcioniranje organizma jer je moćni antioksidans. Štiti polinezasićene masne kiseline u stanici od štetnog djelovanja slobodnih radikala, koji utječu na razvoj raka i bolesti srca. Vitamin C važan je za sintezu kolagena potrebnog za razvoj stanica i tkiva, sprječava ulazak virusa u stanicu i jaki je antioksidans. Vitamini B kompleksa sudjeluju u brojnim reakcijama koje u tijelu proizvode energiju. Vrlo vrijedan proizvod koji se dobiva iz avokada je ulje, koje – osim što je ukusno i zdravo – mnogi kuhari koriste umjesto maslinova. U kulinarstvu su prednosti ulja avokada u odnosu na maslinovo njegova visoka točka zagrijavanja (255°C, a za maslinovo ulje 208°C) te gusta konzistencija, što znači da ga je manje potrebno. Ulje avokada ima izvanredne sposobnosti regeneracije i pomlađivanja zbog visokih koncentracija esencijalnih masnih kiselina koje sprječavaju isušivanje i održavaju elastičnost kože. U kožu prodire dublje od svih biljnih ulja i aktivne tvari nosi do unutrašnjih slojeva dermisa. Njegova antibakterijska i zacjeljujuća svojstva čine ga idealnom bazom za kozmetičke tretmane rana, akni, dermatitisa i sl. Ublažava svrbež koji se pojavljuje kod ekcema i psorijaze. Ulje avokada usporava pojavu znakova starenja jer potiče metabolizam kolagena, povećava njegovu topivost u dermisu, a njegov visoki sadržaj vitamina E pomaže u neutraliziranju slobodnih radikala. Ukoliko Vam je potrebno ulje avokada dostupno Vam je na našoj stranici.
Smokve Smokve sadrže vitamin B6 i praktički su bez masti. Sadrže puno vlakana, a istraživanja pokazuju da konzumiranje hrane bogate vlaknima može pomoći u smanjenju kolesterola, zaštiti od karcinoma debelog crijeva i smanjuju rizik od bolesti srca. Smokve povećavaju mobilnost muške sperme i povećavaju broj spermatozoida i na taj način smanjuju mušku sterilnost. Japanski naučnisi potvrdili su da smokve sadrže benzaldehid koji utiče na smanjenje tumora, smanjuju holesterol, prevencija su od visokog krvog pritiska i srčanog udara,poboljšavaju pamćenje, spriječavaju anemiju te imaju i laksativno dejstvo. Smokva je vrlo ukusno voće koje ima mnogo dobrobiti za naš organizam zato biste vaše slatkiše trebali zamijeniti zdravim i slatkim voćem.
Grejp Grejp je vrlo koristan u uklanjanju ili otapanju anorganskog kalcija koji se može formirati u hrskavicama zglobova, kao kod artritisa. Grejp sadrži vitamin C, vitamin A i likopen. To su snažni antioksidanti koji štite od slobodnih radikala i prekomjerne oksidacije. Likopen, posebice, pomaže spriječiti nastanak tumora i raka. Grejp je bogat izvor pektina, a pektin pomaže sniziti kolesterol u krvi. Salicilna kiselina koja se nalazi u grejpu je također moćan antiseptik te može djelovati kada je upitanju visok šećer. Vreli ljetni dani idealno su vrijeme za sok od grejpa.
Zato ko kaže da zdrava prehrana mora biti teša, većina nas voli sve ove namirnice ili samo neke probrane , a ovo sto Vam donosimo danas nije svo zdravo voće svijeta biće toga još zanimljivog samo je potrebno da nastavite pratiti našu stranicu i čitati naše članke u kojima se trudimo donijeti novosti iz svijeta dravlja kako bismo probudili Vašu svijest i kakko biste se za vaše dobro okrenuli zdravnom načinu prehrane.
Nemojte zaboraviti da je ljeto sezona mnogih zdravih i ukusnih voćkica koje su odlične za naše zdravlje i odlične za taman ten, a kad smo kod zdravog i tamnog tena nemojte zaborativti da Vas Dr Gabriels ni tu nije zaboravio sada imamo dva odlična proizvoda koji će Vas raspametiti kremu za sunčanje i losion nakon koji smiruje preplanulu kožu i crvenilu daje bakarni izgled zdravog sjaja.
Hvala i čitajte nas ponovo.